Brīvais laiks

Pierīgas Arodbiedrības biedri prot, grib, māk un var atpūsties

RĪGA-BERGAMO-DŽENOVA 21.09.-24.09.2017.

 

Liguria
Šajā Itālijas reģionā der izcelt vīnus, kuri nāk no LaSpezia pilsētas apkārtnes, jo īpaši vīni no CinqueTerre vīna darītavām. Šiem vīniem piemīt izsmalcināta augļu buķete. Ražo šeit arī saldu vīnu ar nosaukumu Sciacchetra, kas uzskatāms par vienu no izcilākajiem deserta vīniem pasaulē. Vēl šī reģiona šedevri ir vīni ar nosaukumu CollidiLuni, RossesediAlbenga un RossesediDolceacqua un izcilais Lumassina baltvīns.

Itālijas ziemeļos esošā Ligūrija ir tiešām neparasts reģions. Tā forma atgādina šauru pusloku, kurš iespraudies starp Vidusjūru un kalniem. Lai gan Ligūrija ir viens no mazākajiem Itālijas reģioniem, tas ir viens no visblīvāk apdzīvotajiem visā valstī.

Ligūrijas reģiona galvaspilsēta Dženova ir ne tikai viena no Eiropas lielākajām ostām, bet arī leģendārā KristoforaKolumba dzimtene. Šauru ieliņu labirints, krāsainas mājiņas, greznas renesanses laikmeta ēkas, šalcošā jūra un majestātiski kalni šajā Itālijas pilsētā rada īpašu un neparastu gaisotni.Dženova, kā jau parasti ostas pilsētas, atrodas jūras krastā. Braucot no Milānas, ceļš visu laiku pa plakanu ainavu, kā Zemgalē. Tuvojoties Dženovai, parādās kalni... Tas ir skaisti! Pati pilsēta arī – kalnā augšā, no kalna lejā. Itālijas Ligūrijas reģiona galvaspilsēta Dženova ir ne tikai viena no Eiropas lielākajām jūras ostām online bookmakers, bet arī leģendārā Kristofora Kolumba dzimtene.

Ligūrijas un Itālijas Rivjēras centrs, aristokrātu piļu un ostas krodziņu pilsēta ar skarbi pievilcīgiem vecpilsētas kvartāliem, kas cieši pieguļ senajai ostai Porto Antico. Par Dženovas simbolu mēdz uzskatīt Lanternu, kas ir vecākā bāka pasaulē. Vērts izpētīt jūras dzīļu noslēpumus modernajā RenzoPiano projektētajā Aquarium.

Piemēram, ar vilcienu no Milānas līdz Dženovas centram var nokļūt mazāk nekā divās stundās. Pašā Dženovas centrā ērti pastaigāties ar kājām (lai gan nedaudz jāpasporto, ieveicot kalnainas pilsētas daļas), bet, ja nepieciešams, var izmantot gan autobusus, gan metro.

Laikam visvairāk tūristu uz Dženovu pievilina pilsētas akvārijs, kurš ir otrais lielākais Eiropā. Laivas formas ēka tika uzcelta 1992. gadā par godu Amerikas atklāšanas piecsimtajai gadadienai. Toreiz tas bija lielākais Eiropas akvārijs. Iespaidīgo jūras muzeju katru gadu apmeklē ap vienu miljonu apmeklētāju. Tā ekspozīcijā ir 71 akvāriji, 15000  dzīvnieki, 400 dzīvnieku sugas, 200 augu sugas un īstas laivas. Milzīgā telpā tika rādītas autentiskas Vidusjūras un tropiskas ekosistēmas. Taču akvārijs nav vienīgais iemesls, kura dēļ vērts uzkavēties Dženovā vismaz pāris dienu. Lai labāk iepazītu šo ostas pilsētu, tās dzīvi, kā arī jūras, laivu un kuģniecības vēsturi, noteikti jāapmeklē Galatas jūras muzejs. Starp citu, Dženovas bāka LaLanterna ir pasaules senākā bāka, kura joprojām darbojas, kā arī viena no piecām augstākajām bākām pasaulē.

Interesantākās ielas pastaigai – Via Garibaldi, ViaCairoli un ViaBalbi, kuras vēl tiek sauktas par StradeNuove (latv. v. – Jaunās ielas). Šīs ielas tika radītas XVI gs. vidū ar nolūku sakoncentrēt vienuviet pilsētas greznos renesanses namus, kuros mitinātos turīgas un dižciltīgas pilsētas ģimenes. 2006. gadā StradeNuove komplekss tika iekļauts UNESCO kultūras mantojuma sarakstā. Mūsdienās StradeNuove namu telpās darbojas ne tikai pilsētas pašvaldība, bet arī dažādas bankas, kultūras iestādes, veikali.

Taču, ja vēlaties sajust īsto senās ostas pilsētas dvēseli, tad tomēr nāksies paklaiņot pa vecpilsētas labirintu. Te iespējams atrast vietējo amatnieku veikaliņus, darbnīcas un antikvariātus, kuri atvērti jau ne vienu desmitgadi vien (runā, ka daži no tiem tika dibināti pirms divsimt gadiem). Pārtikas produktus vislabāk un visinteresantāk pirkt MercatoOrientale tirgū. Uzmanības vērta ir arī tradicionāla Dženovas virtuve, kurā valda dārzeņi, olīveļļa un garšvielas. Viens no slavenākajiem Dženovas ēdieniem ir focaccia, neparasts baltās maizes plācenis. Daudzu restorānu un krogu ēdienkartēs noteikti atradīsiet pansotti – tradicionālos vietējos pelmeņus ar rāceņu, olu un rikotas siera pildījumu.

Bet laikam visslavenākais Dženovas produkts – spilgti zaļa pesto mērcīte. Šī dženoviešu mērce tiek gatavota no sasmalcināta bazilika, ķiplokiem un ciedra riekstiem. Ingredienti tiek saberzti, samīcīti ar rokām speciālā smalcināšanas traukā. Tieši šis pagatavošanas veids arī deva mērcei nosaukumu, jo pestare nozīmē berzt, mīcīt, smalcināt. Starp citu, itālieši cenšas panākt, lai pestoallagenovese tiktu iekļauts UNESCO nemateriālā kultūras matojuma sarakstā.

Lai gan Dženova var lepoties ar ap 30 km garu piekrasti, labāk aizbraukt uz miniatūro Boccadasse pludmali – mazītiņš līcītis, ap kuru stāv daudzkrāsainas mājas. Baumo, ka šeit esošajā saldējumnīcā var nogaršot garšīgāko saldējumu visā Dženovā. Ja Boccadasse līcītis un tā krāsainās mājiņas spēja iekarot jūsu sirdi, veltiet vēl pāris dienu Ligūrijas tuvākai izpētei. Ar vilcienu vai automobili viegli sasniegsiet Savona, LevantoLaSpezia vai Porto Venere pilsētiņas, kā arī slaveno CinqueTerre Nacionālo parku.

 

Un arī tagad - 500 gadu vēlāk - šī Itālijas ostas pilsēta joprojām izskatās cēla. Neizprotamu iemeslu dēļ Dženova parasti nenonāk populāru tūristu ceļvežu redzeslokā, tikai retais to piemin garāmejot. Lai gan vēstures pieminekļu ziņā Dženova nespēj sacensties ar Romu, Venēciju vai Florenci, tā ir brīnišķīga vieta. Cenas ir saprātīgas, arī tūristu pūļi mazāki, tajā pašā laikā te ir daudz muzeju un lieliska virtuve.

Pastaiga viduslaiku vecpilsētā ir kā sīpola lobīšana, kur katra jauna mizas kārtiņa ir cits gadsimts. Šauro ieliņu labirints atrodas gandrīz mūžīgā ēnā, jo ēkas saspiedušās ļoti cieši un tikai pēdējā brīdī atklājas fasādes, ko pirms brīža vēl nemaz nevarēja redzēt. Taisnu ielu te nav, tāpēc orientēties nav viegli. Toties interesanti. Katrs pagrieziens sagādā jaunu pārsteigumu - vai tā būtu 500 gadu veca pils vai grezna baznīca, vai interneta kafejnīca, stilīgs restorāns, vai arī pikants sarkano lukturu rajons. Aptuveni 300 gadu pirms mūsu ēras Dženova bija nozīmīgs tirdzniecības punkts. Tās jūrnieki ara ūdeņus jau kopš feniķiešu un grieķu laikiem. Tā bija vieta, kur savu ceļu sāka krustneši. Tā bija nopietns spēlētājs Eiropas politikā no XIII līdz XVI gadsimtam. Tās veiksmīgākie tirgoņi savu peļņu ieguldīja greznās pilīs, kas tagad sarindojušās uz ViaGaribaldi. Tolaik šo ielu sauca ViaAurea jeb Zelta ielu. Daudzas no XVI gs. pilīm tagad ir muzeji. Daudzas savus iekšpagalmus atvērušas vienkāršiem garāmgājējiem. Taču vairāk par visu Dženovu raksturo krastmala. Jahtu piestātnes, galeona, kas uzbūvēta 1986.gadā uzņemtajai Romāna Polaņska filmai Pirāti, restorāni, suvenīru veikali, Jūras muzejs un lielisks akvārijs, kurš reklamē sevi kā lielākais Eiropā. Ir gan haizivis, gan pingvīni, gan delfīni - tipisks komplekts, kas vienmēr piesaista auditoriju. Taču interesantas ir arī rajas, kurām var pieskarties, noglaudot viņu maigos ķermeņus. Kā Kolumba dzimtajai vietai Dženovai varētu piedot pārcenšanos ar sava slavenā dēla reklamēšanu visās iespējamās vietās. Taču neko tādu te neredzēt. Jā, par trim eiro var apskatīt nelielo māju, kur viņš esot dzīvojis bērnībā, bet ielas, laukumi un firmas nav pārcentušās ar Kolumba vārda izmantošanu. Biežāk var manīt Garibaldi un Dorija uzvārdus. DžuzepesGaribaldi militārie varoņdarbi ap 1850.gadu veicināja Itālijas apvienošanos, savukārt admirālis AndreaDorija nostiprināja Dženovas jūras un politisko varenību ap 1500.gadu.

Patīkams sānsolis ir došanās uz Nervi pilsētu, kas atrodas 16 km uz austrumiem. Tas ir ātrs brauciens ar metro. Aizpagājušajā gadsimtā uz šejieni devās turīgākie Dženovas pilsoņi. To laiku godība aizvien jūtama promenādē Passeggiata Anita Garibaldi, kas lokās līdzi zemajām klintīm jūras krastā un atduras nelielā pludmalē. Runā, ka vasarā Garibaldi villas parkā rotājas 2000 rožu šķirņu. Kā apņēmīgs (citi saka - ietiepīgs) kājāmgājējs es uzstāju, ka mums jāturpina pastaiga pa krastu tikmēr, kamēr sasniegsim kādu perfektu restorānu. Tāds irBogliasko pilsētiņā. Restorāna IlMelograno (ViaG.Mazzini) ēdienkarte mainās atkarībā no dienas loma. Lai gan Dženova nekad nepārspēs savas vecākās māsas kā populārākais tūrisma galamērķis Itālijā, tur ir vērts iegriezties - vai tās būtu tikai pāris dienas garu brīvdienu laikā, vai jaunu sajūtu meklēšana zemē, kas jau iekarojusi jūsu simpātijas.

Kur nu bez nakts dzīves centrā. Genoa ir 360 ° pilsēta: ļoti skaisti pa dienu un aizraujošu vakarā, bet arī jāzin, ka tas viss jums pateicoties.

Piektdienas vakarā naktsdzīve ir ļoti slavena; tūkstošiem jaunu cilvēku katru nedēļu pulcējas vēsturiskā zonā PiazzadelleErbe. Cilvēki iet uz leju, jo Piazza ir ēšanas un dzeršanas vietas, kas piedāvā garšīgus ēdienus un bāri, kas nodrošina labus kokteiļus. Siltajos mēnešos naktsdzīve pārceļas uz CorsoItalia, slavena jūras promenādē, un līdz Boccadasse, kur burvīgs skats kā uz skatuves, pasteļa krāsas mājiņas kalpos kā fons, lai vakari ir jautri.

Zaļā zona atjauno dvēseli. Izvēloties starp jūru un Apenīnu kalniem var baudīt tādu klimatu, kas priecēs sirdi un acis ar ziediem, skatiem.

Mēs redzam tos neskaitāmos dārzos un dažādos parkus centrā un rajonos ap pilsētu.

Starp visām šīm neskartākajām oāzēm, ir trīs misas: The Nervi Park, Villa DurazzoPallavicini parks un Villa SerradiComago. Nervi Park, ejot uz austrumiem no pilsētas, Anita Garibaldi promenāde starp dažām milzīgām klintīm gar jūru, tā ir zaļa oāze kas pāriet zilā.

Pastaiga pa takām parkā ļaus jums tikties ar vāverēm, redzēsiet eksotiskos un aromātiskos augus,  var apmeklēt romantisku rožu dārzu. Visbeidzot, apmeklējiet HistoricPark Villa SerradiComago lielisks angļu stila dārzs izrotāts ar ezeriem, ar baltiem un melniem gulbjiem, strautiem un ūdenskritumiem, un fonā astoņpadsmitā gadsimta villa britu stilā; Ja jūs to apmeklēsiet visi Jūsu sapņi piepildīsies!

Ekskursija kalnos

Mazais Casella vilciens atiet no Dženovas pilsētas centra un dodās uz  Apenīnu kalniem, šķērsojot trīs ielejas: Valbisagno, Valpolcevera un Valle Scrivia. Ceļojuma gaitā tiek apskatītas dažas senās pilsētas; romantiskas un unikālas. Ceļojums ir 55 minūtes garš, tas vijās starp zilo jūru un zaļo iekšzemi. Jūs varat saņemt biļetes uz vilcienu Dženovas stacijā netālu no PiazzaManin. Brauciena laikā jūs varat izkāpt kādā no daudzajiem stacijām un atklāt daudz noslēpumainas un burvīgas vietas.

Noteikti ir jāapmeklē Casella, ciemats ir slavens ar saviem restorāniem, ar dabas pārtiku, Busalla ir slavens BeerHouse, atvērts sabiedrībai kā alus māja ar restorānu, kas ir saglabājis savu vēsturi ar mēbelēm un oriģinālo ēku.

Otra skaistākā ieleja ir Trebbia. Neskarta daba, apkārt Brugneto ezers, kopā ar virsotnēm Antola. Ezers aizrauj sevi ar krāšņām rudens ekskursijām, ar daudzkrāsainiem kokiem, kas rada dabas paleti.

 

 

DR Lielā talka 2015 !

 

2015.gada 24.aprīlī AS „Sadales tīkls„ Dienvidu Reģiona aktīvākie arodorganizācijas biedri bija sapulcējušies uz savu „Lielo talku”.

Šoreiz tika sakopts Driksas upes krasts mūsu teritorijas robežās.

Tika gan grābtas lapas, gan zāģēti koki un savākti dažādu veidu sadzīves atkritumi.

Diena bija saulaina un skaista. Arī kolēģu noskaņojums darbīgs un pozitīvs.

Laiks kopējā darbā pagāja ļoti ātri un bija gandarījums par paveikto darbu.

Pēc labi padarītā darba,  kā labs turpinājums bija kopējās pēcpusdiena, kad tika baudīta zupa, pīrādziņi ar kafiju un tērzēts ar kolēģiem.

Tiksimies atkal nākamā kopīgā pasākumā.  Ir prieks piedalīties ,ja arī pārējie kolēģi ir atsaucīgi un pozitīvi noskaņoti.

 

Dienvidu reģiona Arodkomitejas vārdā

Kristīne Trauliņa

 

 

LAB „Enerģija” dalīborganizāciju organizētie pasākumi biedriem 2013.g.

 

Latvijas elektrisko tīklu a/o

"Latvijas elektrisko tīklu Arodorganizācija" bija tas gods pārstāvēt LAB Enerģija komandu Latvijas Brīvo Arodbiedrības vasaras sporta spēlēs. Bija patiess prieks piedalīties labi organizētās un interesantās sporta spēlēs, kur sportiskās aktivitātes bija augstā līmenī. Tikai pateicoties LAB Enerğija priekšsēdētājas J.Stalidzānes līdzi jušanai pie sporta laukumiem un LAB Enerğija finansiālajam atbalstam, komandai izdevās sakoncentrēt visu enerğiju un iegūt 2013. gada LBAS vasaras sporta spēlēs godalgoto pirmo vietu.

Augustā "Latvijas elektrisko tīklu Arodorganizācija" divas komandas piedalījās LBAS organizētajā pludmales volejbola turnīrā, kura fināls norisinājās Liepājas rajona Bernātos. LAB Enerğija komandas kopvērtējumā ieguva pirmo un piekto vietu.

2013. gada nogalē notika Latvenergo koncerna darbinieku volejbola turnīrs, kurā "Latvijas elektrisko tīklu Arodorganizācija" komanda, par kuras eleganto izskatu rūpējās LAB Enerğija ieguva godpilno pirmo vietu.

"Latvijas elektrisko tīklu Arodorganizācija" 2013. gadā ir finansiāli atbalstījusi arodgrupu organizētos arodbiedrības kapacitātes stiprināšanas pasākumus. Pasākumi bija visdažādākie - kopīga zvejošana un zivju gatavošana, boulinga vakars, Pūres šokolādes ražotnes apmeklējums, Marka Rotko galerijas apmeklējums, Velna alas apmeklējums Lietuvā, Tallinas zinātnes centra apmeklējums Igaunijā un citi. "Latvijas elektrisko tīklu Arodorganizācija" arodkomiteja izvērtēs un apbalvos trīs labākos arodgrupu pasākumus pēc iesūtītajām fotogrāfijām. Pirmā vieta saņems veicināšanas naudas balvu.

 

A/o “Centrs”

Liela aktivitāte no biedru puses bija bērnu pasākumam pavasarī Jūrmalas bŗīvdabas muzejā (165 dalībnieki). Bērni noskatījas brīvdabas teātra izrādi pēc tam dzēra turpat uz vietas ugunskurā vārītu zāļu tēju, ēda kliņģeri un pīrādziņiem. Pasākuma noslēgumā bija pārgājiens līdz jūrai, kur pa ceļam arī bija dažādas erudīcijas aktivitātes, kā piemēram mīklu atminēšana vai mūsu floras un faunas atpazīšana. Jūras malā katram bērnam bija iespēja uzrakstīt savu lielāko vēlmi un palaist to  gaisā ar  balonu, kas  pildīts ar hēliju.

Apmeklējām Tartu tehniskās jaunrades centru  AHHAA (46 dalībnieki). Pa ceļam uz mājām uzkāpām arī Munameģa kalnā.

Liela piekrišana bija divu dienu  braucienam uz Nemūnas deltu- divi pilni autobusi (94 dalībnieki). Klaipēdas apskate, brauciens ar kuģīti pa Nemūnas deltu.  Noklausījāmies ļoti atraktīvu ornitologa stāstījumu par Nemūnas deltas putniem.

Rudenī braucienā uz Daugavpils teātri pat lielais 56 vietīgais autobuss nevarēja ietilpināt visus gribētājus. Daugavpili apmeklējam arī Rotko muzeju un cietoksni ar kafijas pauzi pa ceļam skaistā vietā pie Daugavas Liepkalnos.

 

Dienvidu reģiona a/o

Tika organizēts teātra apmeklējums 30 biedriem. Divu dienu ekskursija Lietuvā ap 90 biedru ar ģimenēm. Atpūtas organizēšana Usmā ap 50 biedru ar ģimenēm. Aktīva atpūta uz ūdens Jelgavā ap 100 biedriem ar ģimenēm. 8.martā apsveiktas 135 sievietes. Organizēts Jānu dienas pasākums ap 50 biedriem. Arodgrupās dažādi sporta (teniss, novuss, volejbols) un atpūtas pasākumi.

A/o „Termoelektrocentrāles”

1.Vasaras sporta svētki Klapkalnciemā.

2.Ģimenes ziemassvētku pasākumu organizēšana: Čaikovska klasiska jaunās skaņās- ledus šovu "Riekstukodis  21.gadsimts" apmeklējums.

3.Cinamon kino dāvanu kartes iegāde.

 

Austrumu reģiona a/o

Mēs atbalstam sporta un kultūras pasākumus arodgrupās. 2013.gadā 19.jūnijā ceļojām pa Latviju, 10-11.augustā ceļojām pa Igauniju (Tallina - Rakvere), atbalstam ST sporta svētkus, organizējam boulinga sacensības Rēzeknes, Ludzas, Preiļu un Krāslavas nodaļas biedriem un pensionāriem.

Mēs materiāli atbalstam pasākumus, ko organizē Lieldienās, Līgo, 18.novembrī un Ziemassvētkos. 2013.gadā bija organizēta Daugavpils cietokšņa apmeklēšana. Orgaznizējām Ziemassvētku eglīti Krāslavas, Ludzas, Preiļu un Rēzeknes bērniem. Organizējam Ziemassvētku svinēšanu un ekskursiju pensionāriem.

 

Ziemeļu reģiona a/o

Par tradīciju nu jau ir kļuvušas arodkomitejas organizētās zemledus makšķerēšanas sacensības, 2013. gadā tās noorganizējām uz Peipusa ezera. Lielākās aktivitātes tomēr notiek arodgrupās. Tā Cēsu un Piebalgas arodgrupas ar arodkomitejas finansiālu atbalstu jau vairākus gadus ir uzsākušas kopēju sporta svētku un ziemassvētku pasākumu organizēšanu. Nekustamo īpašumu apsaimniekošanas funkcija aizvadītajā gadā noorganizēja braucienu uz Tartu, apmeklējot AHHA centru, aviācijas muzeju, un 4D kinoteātri. Lielāki vai mazāki pasākumi notiek visās arodgrupās.

 

Ziemeļaustrumu reģiona a/o

Ar arodorganizācijas atbalstu Aiviekstes novusa komanda piedalās LR novusa čempionātā, viens čempionāta posms notiek Aiviekstē, izdevumus sedzot arodorganizācijai. Sporta inventāra iegāde t.s. novusa un galda tenisa galdi nodaļām. Sporta zāļu īre Jēkabpilī un Gulbenē, daļēji Aiviekstē un Pļaviņās. Ar arodorganizācijas atbalstu organizē Aiviekstes balvas izcīņu galda tenisā. Sniegts finansiāls atbalsts ST sporta spēļu organizēšanai arodbiedrības biedru nokļūšanai uz Rīgas maratonu.

Arodorganizācija daļēji finansēja Ziemassvētku vai Jaungada pasākumus nodaļu arodgrupās ( Ls 5,- uz katru arodbiedrības biedru), Sedz transporta izdevumus arodorganizācijas biedriem un dzīvesbiedriem nokļūšanai uz ST balli Rīgā.

 

Rietumu reģiona a/o

Teātri: Leo. Pēdējā bohēma; Trīs vīri kūrortā (Latvijas Nacionālais teātris), Amadejs, Marlēna (Dailes teātris). Ekskursijas: Kuršu kāpa (Saldus); Tulpes Lietuvā (Aizpute); Baskāju taka, Pūres šokolāde (pārvalde); pikets un ekskursija uz Ziemeļblāzmas pili; pensionāru ekskursija uz Likteņdārzu. Sports:Tele-2 velomaratons; 2 laivu braucieni; Vienības velobrauciens; ikgadējās februāra Vīru spēles Skrundā.

 

 

 

 

Latvijas elektrisko tīkli Arodorbanizācijas pieredzes apmaiņas brauciens uz AS "Cēsu alus" arodorganizāciju

 

"Latvijas elektrisko tīklu Arodorganizācija" 2012.gada 29-30.novembrī. ar saviem 30 arodaktīvistiem bija pieredzes apmaiņas braucienā pie AS Cēsu alus arodbiedrības kolēģiem. AS Cēsu alus arodbiedrības priekšsēdētāja Laila mūs laipni sagaidīja. Sākumā mums izstāstīja un parādīja aizraujošo alus radīšanas procesu pēc tam sekoja seminārs - diskusija par aktualitātēm arodbiedrībā. AS Cēsu alus pārsvarā ir jauniešu kolektīvs, un pateicoties atraktīvajai arodbiedrības priekšsēdētājai Lailai arodbiedrība ir ļoti aktīva un pamanāma.

Pēc jaukās ciemošanās un alus degustācijas mēs devāmies tālāk uz Igauniju pie Mēlis Motuss kurš 1,5 km attālumā no Apes ir saglabājis un atjaunojis mežabrāļu lauku māju un bunkurus. Mēlis ar mums runāja lauzītā latviešu - krievu valodā, dziedāja latviešu dziesmas un interesanti stāstīja par savas dzimtas vēsturi.

Naktsmājas un vakariņas mūs gaidīja viesu namā - foreļu audzētavā Grūbe hidro, kas atrodas Apē.

Mājupceļā apmeklējām AS "Latvijas elektriskie tīkli" nupat rekonstruēto 330/110 kV apakšstaciju "Valmiera".

 

"Latvijas elektrisko tīklu Arodorganizācija" 2012. gadā arodgrupām piešķīra līdzekļus arodbiedrības kapacitātes stiprināšanas pasākuma organizēšanai. Arodgrupas ļoti aktīvi iesaistījās pasākumu organizēšanā, tie bija dažādi - ekskursijas, zveja, boulings, sacensības zolītē, atpūtas kompleksa apmeklējums. Augstāko novērtējumu par arodbiedrības biedru kapacitātes stiprināšanas pasākumu ieguva Daugavpils apakšstaciju dienesta arodgrupa, kura apmeklēja Aglonas Baziliku, Krusta kalnu un maizes muzeju kurā visi biedri piedalījās maizes cepšanā.

2013. gadā "Latvijas elektrisko tīklu Arodorganizācija" arī ir paredzējusi līdzekļus arodgrupu kapacitātes stiprināšanai, jo iepriekšējā gada pieredze rāda, ka ieinteresētība ir ļoti augsta.

 

 

 

 

Pludmales  volejbola turnīrs Bernātos – Liepājā !

 

Ik gadu, vasaras nogalē, notiek Latvijas Brīvo Arodbiedrību Savienības (LBAS) pludmales volejbola turnīrs.

Šogad tas notika Liepājā, Bernātu pludmalē SIA „Liepājas Metalurgs” bāzē.

Šogad pirmo reizi LBAS organizētajā pludmales volejbolā tika  pārstāvēta LAB Enerģijas komanda.

Ar LAB Enerģijas un Dienvidu Reģiona Arodorganizācijas atbalstu nolēmām – jāpiedalās, un aktīvi sākām gatavoties, cītīgi trenējoties Ozolnieku stadionā.

„Vajag gatavoties” aktīvi mūs mudina Māris Bērziņš, kaislīgs volejbola spēlētājs.

Noorganizēt pasākumu apņēmās Arodkomitejas locekle Kristīne Trauliņa, bet komandas kapteiņa pienākumus uzņēmās Aldis Jankevics.

Mūsu komandas sastāvā iekļāvās sportiskākie arodgrupu biedri un enerģētiskas karsējmeitenes.

2012.gada 10.augustā devāmies ceļā uz Liepāju, izbraucot cauri lietus mākoņiem, bet laimīgi nokļūstot saulainajā Liepājā – pilsētā, kurā piedzimst vējš…

Pirmajā vakarā mūs viesmīlīgi sagaidīja SIA „Liepājas Metalurgs” Arodorganizācijas priekšsēdētājs Jānis Grava, iepazīstinot mūs ar atpūtas bāzi un gaidāmo pludmales volejbola turnīru.

Esam pirmie, kas ieradušies – visenerģētiskākie !

Pirmajā vakarā ir kopīgs iepazīšanās vakars ar Liepājas Metalurga arodorganizācijas kolēģiem, draudzīga pastaiga līdz jūrai un pelde, kā arī tradicionāli sveicam savējos - šoreiz vārda diena Olgām.

Pludmales volejbolu šogad pārstāvēja sešas komandas, Liepājas Metalurgs, Liepājas papīrs, divas Cēsu Alus komandas, LAB Enerģija un LSAB ( sakaru Arodorganizācija).

Liepājas Metalurgs Arodorganizācijas priekšsēdētājs iepazīstina ar noteikumiem un volejbola turnīrs ir atklāts.

Laukumā godam cīnās mūsējie un vienīgā dāma Sandra Cielava.

Mūsu komanda cīnījās ar vēju un pretvēju, jo tik ekstremālos apstākļos neviens no komandas vēl līdz šim nebija spēlējis.

Ne jau tāpat vien Liepāja tiek saukta par pilsētu, kurā piedzimst vējš - to mēs pilnībā izjutām spēles laikā Bernātu  pludmalē.

„Šādā vējā spēlēt nemaz nav viegli – tie Jums nav Ozolnieki” domīgs pakaļ bumbai uz jūru skriedams saka komandas biedrs Vladislavs Apsītis.

Un patiesi, es viņam piekrītu, diena ir ļoti vējaina un cīņa ir sīva.

„ Tagad treniņi jāuzsāk pie jūras- pludmalē ”, pasmaidot min Tālis Sabulis. Un kāpēc gan nē ?

Uzsākt ko jaunu un nebijušu vienmēr ir jauki.

Noslēdzoties volejbola turnīram un apkopojot rezultātus kopvērtējumā ir šādi rezultāti:

1.vieta Liepājas Papīrs;

2.vieta LSAB;

3.vieta Cēsu Alus

 

 Saņemam medaļas no Liepājas Metalurgs Arodorganizācijas priekšsēdētāja Jāņa Gravas un varam doties uz zaļumballi, kur Enerģijas komanda aktīvi sadejo ar Liepājas Metalurgu, Cēsu Alu.

Skan dziesma, pilsētā, kurā piedzimst vējš, ik gadu ap šo laiku augustā krīt zvaigznes, kā spilgtas raķetes, un katram no mums ir kāda vēlēšanās ko izteikt, arī man viena no daudzām:

„Lai man vienmēr būtu tik pozitīvi un jauki kolēģi, tas dod enerģiju arī man ”

Arodorganizācijas kolēģi ir priecīgi par pozitīvo pasākumu un piebilst, ja vien būs iespēja, mēs brauksim atkal !

Veselā miesā ir vesels gars.

 

DR arodorganizācijas

Arodkomitejas vārdā

Kristīne Trauliņa

 

LBAS Sporta spēles 2012

 

 

Kā ik katru gadu tradicionāli, vasaras sākumā, notiek Latvijas Brīvo Arodbiedrību Savienības (LBAS) sporta spēles. Šogad tās notika viesu namā „Turbas” Ikšķiles l/t., Tīnūžu pagastā.

LBAS organizētās sporta spēlēs tika pārstāvēta arī LAB Enerģijas komanda.

Šogad to veidoja Dienvidu Reģiona arodorganizācijas biedri.

Ar LAB Enerģijas un Dienvidu Reģiona Arodorganizācijas priekšsēdētāja Aivara Āboliņa atbalstu nopietni sagatavojāmies sporta spēlēm.

Noorganizēt pasākumu un pildīt komandas kapteiņa pienākumus apņēmās Dmitrijs Ivanovs.

Par pasākuma mērķi izvirzījām Dienvidu Reģiona arodorganizācijas biedru iesaistīšanu sporta spēlēs un aktīvu brīvā laika pavadīšanu.

Saulainajā Pēterdienā, 2012.gada 29.jūnijā, ar kolēģiem devāmies ceļā uz viesu namu Turbas.

Mūsu komandas sastāvu pārstāvēja arodgrupu biedri, kuri šādos sporta svētkos piedalījās pirmo reizi.

Jau piektdienas vakarā notika pirmā komandu saspēle – zolītes turnīrs.

Pārstāvēt zolītes turnīru devās četri mūsu komandas biedri Sandra Pura, Jānis Dzalbs, Uldis Anitēns un Andris Pudurs.

Sporta spēlēs piedalījās 12 nozaru arodbiedrību komandas.

Pēc Sporta spēļu komandu uznāciena, galvenais tiesnesis Mārtiņš Pužuls izskaidroja sporta spēļu noteikumus. Sporta spēles atklāja un svinīgo uzrunu, novēlēdams visiem veiksmi, teica LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers.

Un tā, sporta spēles, kā jau katru gadu atklājām ar komandas vizītkarti, kas šajos sporta svētkos parasti ir ļoti pārdomātas un izteiksmīgas. Arī mēs sevi parādījām godam, iepazīstinot apkārtējos, kā top elektrība.

Ar lielu sportisko cīņas garu bijām gatavi sporta spēlēm.

Mūsu saliedētā komanda piedalījās šādās sporta disciplīnās - basketbola metieni, futbolā, šautriņas, Florbols, Frisbijs un stafete.

„Prieks būt šādā jaukā pasākumā, piedalīsimies arī nākamo gadu„ priecīgs ir komandas biedrs Uldis Anitēns.

Atbalstīt mūs tieši pirms stafetes bija ieradusies arī LAB Enerģijas priekšsēdētāja Jevgenija Stalidzāne.

„Stafetē vajag izvērtēt labāko stratēģiju„ mūs mudina un pamāca Jevgenija Stalidzāne.

Pēc tam visa komanda ejam atbalstīt mūsu kapteini spēlējot golfu.

Un tā nepaiet ilgs laiks, līdz varam posties uz vakara pasākumu – apbalvošanu.

Noslēguma uzrunu saka Pēteris Krīgers.

 „ Nav jādodas uz olimpiskajām spēlēm, skatoties jūsu priekšnesumus vizītkartē „ saka Pēteris Krīgers un es viņam varu piekrist, patiesi, priekšnesumi bija ļoti interesanti.

Apkopojot rezultātus priecīgi esam par Sandras Puras izcīnīto 1.vietu individuālajā saspēlē un zolītes spēlē komandas kopvērtējumā esam pirmie.

Kapteiņu saspēlē mūsu kapteinis Dmitrijs Ivanovs izcīna 2.vietu.

No 12 komandām LAB Enerģijas komanda iegūst 7.vietu.

„Galvenais ir piedalīties, bet nākamo gadu mēģināsim revanšēties” saka Jānis Dzalbs.

 

 

Komandu kopvērtējumā tiek izcīnīti šādi rezultāti:

 

                1.vieta Cēsu Alus

                2.vieta LIZDA ( Latvijas Izglītības Arodbiedrība)

                3. vieta Liepājas Metalurgs

 Arī mēs saņemam no Pētera Krīgera gardo zemeņu kūku un varam nosvinēt sporta spēļu iznākumu.

Pēc svinīgā pasākuma seko zaļumballe, kurā mēs, Enerģijas komanda jautri iesaistāmies, enerģiski aicinot arī citus ballēties.

Kolēģi ir priecīgi par jauko pasākumu un es piekrītu, „ ne vienmēr var uzvarēt, bet vajag piedalīties”

LBAS sporta svētki ir pozitīvi pavadīti un priecīgi par šo iespēju ir visi komandas biedri.

Pēc kolēģu vēlmes piedalīties arī nākamo gadu LBAS sporta spēlēs, kaut arī būtu divas LAB Enerģijas komandas DR Arodorganizācijas priekšsēdētājs Aivars Āboliņš pozitīvi atbalsta ideju, tā tiks apspriesta Arodkomitejas nākamajās sēdēs.

Ceram uz vēl lielāku biedru aktivitāti arī turpmāk.

Veselā miesā ir vesels gars.

 

 DR arodorganizācijas

Arodkomitejas  vārdā

Kristīne Trauliņa

 

 

 

Zāļu diena un Līgo ieskandināšana Elektrības 10 pagalmā

Visu gadu dziesmas krāju,

Jāņu dienu gaidīdama;

Kad atnāca Jāņu diena,

Nu dziesmiņas jāizdzied.

 

Dienvidu reģionā, kā jau katru gadu, atkal tiek ielīgoti Jāņi, un pamazām  sāk rasties svētku sajūta.

Arī šogad ar Reģiona vadības un Arodorganizācijas atbalstu notiek aktīva gatavošanās un līgošana var sākties: no dažādiem dienestiem sanāk Jāņu bērni, nāk Līgo meitas ar skaisti pītiem zāļu vainadziņiem, tematiski ģērbušās.

Vīri darbojas ap „nacionālā” šašlika cepšanu, viss gaiss virmo smaržās no Jāņu zālēm.

Dienvidu reģiona vadītāja p.i. Viktors Čate un Arodorganizācijas priekšsēdētājs Aivars Āboliņš uzrunā sanākošos Jāņa bērnus, apsveicot visus ar Līgo svētkiem.

Kopā sanākuši ap 60 līgotājiem, starp tiem ir arī septiņi Jāņi un viena Līga.

Tikmēr scenārija autores Linda Sakse un Inese Balode mudina visus stāties aplī un iemācīties vienu jautru rotaļu. Sadodamies rokās un ejot aplī mācāmies jauno rotaļu, dziedam Līgo dziesmu.

„Kamēr neiemācīsimies, pie galda netiksiet, „ pasmaidot saka Raimonds Zariņš.

Vēl viena rotaļa, kas ievieš īstu jautrību, to Linda Sakse iemācījusies Jāņu tradīciju skolā, kas tagad tiek iemācīta arī mums.

Pienācis laiks arī apsveikt mūsu darba biedrus Jāņus un vienīgo Līgu.

Apsveicam Jāņus, pasniedzot viņiem Jāņu sieru un alu, kas vēl var būt labāks, lai ielīgotu Jāņus….

Līgo, Līgo …Nu sākās īstā ielīgošana, kolēģis Andris Žogla ņem rokā akordeonu un ieskandina pirmo dziesmu. Mēs visi pievienojamies, un dziedāšana var sākties.

Tā jautrās dziesmās un sarunās tiek pavadīta pēcpusdienā.

Šāda Līgo svētku ieskandināšana jau kļuvusi mums visiem par mīļu tradīciju.

Arī Arodorganizācijas biedri ir priecīgi par jauki pavadīto pirmssvētku dienu.

 

Dienvidu reģiona

Arodkomitejas vārdā,

Kristīne Trauliņa

 

Ceļojums uz Vecpiebalgu

 

 

Turpinot labi aizsākto tradīciju apceļot dzimtās zemes novadus, Arodkomitejas sēdē Revīzijas komisijas priekšsēdētāja Linda Sakse atkal ierosināja organizēt ekskursiju arodorganizācijas biedriem.

 

Dienvidu reģiona arodkomitejas locekļi, protams, atbalstīja šo jauko ieceri par ekskursiju un nolēma segt daļu no kopējām pasākuma izmaksām. Pasākuma organizatore bija Linda Sakse.

 

Par galveno mērķi izvirzījām Dienvidu Reģiona arodorganizācijas biedru saliedēšanu un interesantu brīvā laika pavadīšanu, dzimtās zemes iepazīšanu. Šoreiz pieteicās ļoti daudz dažādu dienestu pārstāvēti arodorganizācijas biedri.

 

2012.gada 2.jūnijā devāmies uz Vecpiebalgas novadu baudīt ziedošās ūdensrozes un kopīgi iepazīt, uzzināt ko jaunu. Ekskursijā devās aktīvākie biedri, kopā ar ģimenes locekļiem brauca 57 braucēji.

Priecīgs par iespēju doties jaukajā ekskursijā bija arī bijušais organizācijas biedrs, tagad pensionārs Māris Rendors. „Pabūt kopā ar savējiem, tas vienmēr ir jauki”, minēja Māris.

Laika apstākļi mūs šoreiz nelutināja- par spīti tam, ka sākusies vasara, bija samērā auksts laiks, bija gan saulīte, gan lija lietus, bet mums visiem bija pozitīvs noskaņojums un laiku līdz Vecpiebalgai pavadījām draudzīgās sarunās.

 

Apstājāmies pie Vieķu pilskalna un augšup kalnā devāmies uz zemnieku saimniecību „Mazvieķi” Jaunpiebalgas novadā, Zosēnu pagastā. Z/s „ Mazvieķi” nodarbojas ar aitu audzēšanu, saimnieki pastāstīja mums par aitu audzēšanu, vilnas pārstrādi, iepazīstināja mūs ar aitādas izstrādājumiem ( aitādām, vilnas zeķēm, spilveniem un citiem interesantiem izstrādājumiem).

Saimnieki bija ļoti laipni, mūs sagaidīja ar tikko ceptu gardu rabarberu maizi pasniegtu uz rabarbera lapas, kā arī pašu darītu mājas sieru. Pēc rīta pārbrauciena šādi gardumi tika ātri notiesāti. Šī ekskursija bija ļoti saistoša bērniem, kas priecājās gan par aitiņām, gan par zaķiem, pīlēm un suņiem. Pabarojuši aitas ar līdzpaņemtajiem burkāniem, pateicāmies saimniekiem un devāmies tālāk.

 

Ceļš mūs aizveda līdz Vecpiebalgas muižas parkam, kur devāmies uz Piebalgas porcelāna fabriku, klausījāmies interesantajā stāstījumā par porcelāna ražošanu, apskatījām ražotni, ekspozīcijas telpas. Izejvielas porcelāna ražošanai tiek piegādātas no Anglijas un tieši šeit Vecpiebalgā top skaisti izstrādājumi, trauki, krūzes, alus kausi, kas ir ļoti īpašs roku darbs. Daļa no mūsu grupas pabija arī apgleznošanas darbnīcā, kur katrs varēja izpausties savā radošajā lidojumā, apgleznojot porcelāna krūzītes. Tā noteikti būs jauka atmiņa no šīs vietas.

Garām gleznainajiem ezeriem- gan Krogus ezeram, gan Inesim, gan Alaukstam pa kalnaino Vecpiebalgas novadu devāmies tālāk līdz brāļu Kaudzīšu memoriālajam muzejam „Kalnu Kaibēni” – Eiropas kultūras vērtības un zinātnes sasniegumi 19.gs.Piebalgas lauku skolā, kur tapis pirmais latviešu romāns „Mērnieku laiki”. Muzeja vadītājs ar savu ļoti interesanto stāstījumu aizveda mūs atpakaļ skolas laikos, kad literatūras stundā mācījāmies par brāļiem Reini un Matīsu Kaudzītēm, pastāstot mums daudz ko jaunu, interesantu par viņu dzīvi, ar teatrāliem piemēriem iesaistot arī dalībniekus.

„Būt Brīvam Dieva pasaulē, kā putnam debess klajumā - uz to vien dzenas cilvēka prāts”, tā teicis Reinis Kaudzīte. Tik ļoti aizrāvāmies atgriežoties vēsturē, staigājot pa muzeja telpām, aplūkojot kokgriezuma figūras, kur mums pretī veras tik pazīstamie mums tēli Ķencis, Pāvuls, Švauksts, ka nepamanām, kā ir pagājis laiks. „Nokavēsim alus brūža apmeklējumu” domīgi mums atgādina Uģis Nāckalns.

Un patiesi -  pēdējā ekskursijas etapā aizceļojam līdz Valmiermuižas alus darītavai, par ko ir ļoti priecīga lielākā daļa braucēju. Valmiermuižu jau izsenis iecienījuši karalisko dzimtu pārstāvji. Par to, vai tas bijis izcilā alus vai viesmīlības dēļ, vēsture klusē. Tomēr arī šodien Valmiermuižas mazajā alus darītavā ikvienu sagaida omulīgi saimnieki, arī mūs. Ar laipno krodzinieci izstaigājam mazo alus darītavu, iepazīstamies ar alus darīšanas procesu un nokļūstam pie pēdējā – alus degustācijas. Tur mums pamāca, kā ir pareizi baudīt alu. Alus patiešām ir labs, klāt baudām Valmiermuižas drabiņu cepumus un iesala karameles un savu paldies laipnajiem saimniekiem pasakām, nodziedot senu latviešu dziesmu par alu.

Laiks doties mājup, līdz pat Rīgai laiks paiet, jautri dziedot dziesmas, sadziedoties autobusa pirmajam stāvam ar otro, koru kari ir iesākti.

„Nākamgad brauksim atkal” – priecīgi man saka arodorganizācijas biedri, un es piekrītu.

Vecpiebalgu dēvē arī pa mazo Šveici, arī mums ir kalni un ezeri, kaut arī apskatījām mazu daļiņu no skaistās Vecpiebalgas – sapratām, cik daudz mēs ieguvām, labi pavadījām laiku un uzkrājām emocijas nākamajam darba periodam, kas tik ļoti ir vajadzīgs.

  Būsim iedibinājuši labu tradīciju, un ar mūsu arodorganizācijas atbalstu arī turpmāk varēsim plānot tematiskas ekskursijas pa dzimto zemi, kas zina varbūt uz zilo ezeru zemi Latgali…

 

DR arodorganizācijas

Arodkomitejas  vārdā

Kristīne Trauliņa

 

Uz Burtniekiem.
 

            Dienvidu reģiona arodkomitejas sēdē Revīzijas komisijas pr-tāja Linda Sakse ierosināja organizēt ekskursiju arodorganizācijas biedriem.

Dienvidu reģiona arodorganizācijas locekļi atbalstīja šo pozitīvo ieceri par ekskursiju un nolēma segt daļu no kopējām pasākuma izmaksām.

       Noorganizēt pasākumu apņēmās Linda Sakse.

Par galveno mērķi izvirzījām Dienvidu Reģiona arodorganizācijas biedru saliedēšanu un interesantu brīvā laika pavadīšanu.

        Un tā, 2011.gada 21.maijā agrā rītā devāmies pretī vasarai uz Burtnieku novadu.

Ekskursijā devās aktīvākie DR arodorganizācijas biedri, gan tādi, kuri jau ir ilggadēji biedri, gan tādi, kuri nesen kā iestājušies arodbiedrībā. Kopā ar ģimenes locekļiem pavisam salasījās 48 braucēji.

„Gluži kā senos laikos”, par kopīgo ekskursiju izteicās arodorganizācijas biedre Anita Vēliņa.

Priecīgs par iespēju piedalīties ekskursijā bija arī mūsu bijušais kolēģis un organizācijas biedrs, tagad pensionārs Jānis Zutis.

Laiks pagāja jautrās sarunās un pavisam drīz jau bijām Burtniekos.

Iepazināmies ar Burtnieku pils parku Burtnieku ezera krastā.

Tālāk ceļš veda uz Burtnieku zirgaudzētavu.

No ļoti interesantā stāstījumā uzzinājām, par vecāko zirgaudzētavu Latvijā, kas lepojas ar pasaules slavu ieguvušiem zirgiem un kur iespējams pārbaudīt savas jāšanas prasmes.

Iespēja apskatīt zirgu staļļus iepriecināja gan lielus, gan mazus. Šodien te ir ap 200 skaistu zirgu.

Un iespēju izjāt kādu aplīti izmantoja daudzi arodorganizācijas biedri ar saviem bērniem.

Tad devāmies ceļā uz z/s „Adzelvieši „ ,kur uzzinājām par kaņepju audzēšanu, kaņepju sviesta pagatavošanu, mājas saimnieks pēc profesijas vēsturnieks pastāstīja par mājas seno vēsturi un kaņepju audzēšanas pirmsākumiem.

Noguruši no karstās saules varējām atpūsties klēts telpās, kur mūs sagaidīja balti klāti galdi, liepziedu tēja ar medu un kaņepju sviesta degustācija.

 Klausījāmies saimnieka tautas dziesmas no Latvju dainām par kaņepītēm un vienojāmies kopīgā dziesmā.

Tālāk ceļš veda uz z/s „Vildēni”. Te nu bija prieki arī pašiem mazākajiem, jo apskatīt varēja gan Ziemeļāfrikas melnos strausus, pāvus, pīles, tītarus, zaķus , Šetlandes ponijus un kazas, Krievijas aitas, un pat lapsiņu pašas mājā. Jauki bija redzēt tik daudz dažādu dzīvnieku vienviet un saimnieku lielo mīlestību jeb savu sirdshobiju.

    Bet kā pēdējo atstājām z/s „Dulbeņi”. Par izbrīnu mums, tuvākie kaimiņi nezināja, kur ir „Dulbeņi”. Bet mēs atradām un kopā ar saimnieci bridām cauri ziedošai pieneņu pļavai uz mežu, kur iepazināmies ar Šitake sēņu audzēšanu. Tās cēlušās no Japānas un simbolizējot veselību un veiksmi. „Šitake sēnes ir lielisks produkts veselības un darba spēju saglabāšanā”, stāstīja saimniece.

 Mums bija iespēja nodegustēt gan kaltētas Šitakē sēnes, gan arī svaigas.

Iespēju iegādāties šo veselīgo produktu izvēlējās daudzi arodorganizācijas biedri, arī es.

Ar ļoti pozitīvām emocijām devāmies mājupceļā.

Arodorganizācijas biedri bija apmierināti ar kompakto un tematisko ekskursiju un izteicās ieviest tradīciju – periodiski rīkot šādas tematiskās ekskursijas.

Dienvidu Reģiona arodorganizācijas arodkomiteja ņems vērā arodbiedrības biedru vēlmes un izteiktos ierosinājumus. Arodkomitejas sēdē tiks apspriests par iespējām finansiāli atbalstīt ekskursiju organizēšanu tuvākajā nākotnē.

    Nemaz nav jādodas tālu, lai gūtu pozitīvas emocijas, jo tepat mūsu dzimtajā zemē ir tik daudz ko redzēt un iepazīt.

 

DR arodorganizācijas

Arodkomitejas  vārdā

Kristīne Trauliņa
Vaļņu iela 32, 410.ist., Rīga, LV-1050
Tālrunis: +371 29427898
abolins@energija.lv