Ekskursijas

Centrālā reģiona arodbiedrības brīvais laiks

Ir agrs 2016.g. 16.aprīļa rīts, seši no rīta, kad pirmie ceļot gribētāji ir devušies ārpus siltām gultām, lai dotos ceļojumā uz Igaunijas ūdenskritumiem.

Lielisks pasākums, par ko liecina lielais dalībnieku skaits, beigās jau iznāk 90 ceļot gribētāji, fantastiski.

Esmu ar Impro starpniecību noorganizējusi pavasarīgu braucienu, pašā aprīļa vidū, pavasara plaukumā, kad viss tikko dabā plaukst, saule spīd ne tik karsti, kad lielākā daļa vēl tikai plāno un gatavojās savam kārtējam atvaļinājumam, šis ir kā pirmais vēstnesis nākamajiem atpūtas brīžiem. Ceļot vēlās visi, gan jaunāki, gan vecāki, gan AO biedri ar otrajām pusēm, gan AO biedri ar bērniem, ceļotāji ir no visa Pierīgas reģiona arodbiedrības un vēl daži no Rīgas, kuri ir priecīgi, ka atkal satiks darba kolēģus ar kuriem iepriekš ir pavadītas daudz dienas un stundas kopā strādājot.

Tātad, īss apraksts, ko tad mums piedāvāja, un ko mēs pieņēmām, labprāt, no Impro kā ceļojuma maršrutu savu brīvdienu pavadīšanai:

16.04.2016. Izbraukšana uz Igauniju no Rīgas, Līči

 • Trepojas ūdenskritums
 • Keilas 6m augstais ūdenskritums –vieta, kur filmēti skati no filmas Vella kalpi
 • ainaviskās Tūrisalu klintis jūras krastā
 • Pusdienpauze Tallinā  (ja vēlas te var no kaut kā atteikties un iekombinēt Tallinas vecpilsētas apskati)
 • Igaunijas NiagāraJagalas ūdenskritums
 • pirmatnīgais Nimmeveski kanjons

iekārtošanās viesu namā, viesu nams lielisks ar ezeru blakus un pirti, visiem vietas pietika, visi tika izmitināti numuros pa divi

17.04.2016.

 • fotopauze pie varenajām Rakveres pilsdrupās  (no ārpuses)
 • modernais, atraktīvais Policijas muzejs Rakverē, kur iespējas pašiem noķert noziedzniekus, noņemt savus pirkstu nospiedumus, iejusties policista un noziedznieka ādā
 • Baltijas augstākais ūdenskritumsValaste  (24m)
 • 50 m augstais Somu jūras līča stāvkrasts jeb glints
 • Igauņu iekšzemes jūra – Peipuss un piekrastes zvejniekciemi
 • neliela pauzīte Tartu

ierašanās mājās ap 21.00 Atgriešanās Rīgā

Par ceļojumu nav ko daudz stāstīt, pasākumu nevar aprakstīt, tas bija lielisks, ar daudz iespaidiem, labiem gidiem abos autobusos, dalībnieki bija pārsmējušies no stāstiem, un daudz uzzinājuši par apskates objektiem. No sākuma domāju, ka būs grūti tikt galā ar 90 pieaugušiem cilvēkiem, katram savas kaprīzes, bet beigās, kad pienāca vakars un sēdējām kopā pie ezera vai pirtī, jutos gandarīta par paveikto, mēģināju pie katra un ar katru parunāties vakara gaitā, lai uzzinātu sajūtas, iespaidus, vēlmes, ierosinājumus un citas noderīgas lietas.

Ir lieliski atpūsties un braukt ceļojumos, kad apkārt ir tik daudz pozitīvu cilvēku, bet laikam jau tas notiek tāpēc, ka pozitīvais aplipina JJJ

 

Santa Ezertēva

CR arodbiedrības pr-tāja

 

Turpinot pirms vairākiem gadiem aizsākto tradīciju reizi gadā ar kolēģiem aizbraukt ekskursijā, lai stiprinātu kolektīva garu, šī gada 7. jūnijā agri no rīta satikāmies pie autobusa, lai dotos apskatīt Igaunijas ievērojamās vietas. Ekskursiju organizēja firma „INDI”, savus biedrus finansiāli atbalstīja LA „Enerģija” AS „Latvenergo” DR arodorganizācija. Grupas vadītāja Ļena mums bija pazīstama jau no pagājušā gada, liels paldies viņai par pacietību un spēju savākt tik lielu grupu.

Satikušies un iekārtojušies autobusā mēs, 56 piedzīvojumu kārie ceļotgribētāji, noklausījāmies mūsu tuvākos plānus un devāmies ceļā. Pirmā pietura bija pie Bērzkroga Elvi, kur, gaidot kafejnīcas atvēršanu, bija iespēja iepirkties un pafotografēties. Mazliet ieturējušies, braucām tālāk – nu jau līdz pirmajam tūrisma objektam – Munameģim.

 /Lielais Munameģis ir Baltijā augstākais kalns. Tā augstums ir 318 m virs jūras līmeņa. No Lielā Munameģa skatu torņa 50 km rādiusā paveras lielisks skats uz Igaunijas dabu. Pašreizējais tornis ir sestais pēc kārtas, uzbūvēts 1939. gadā, un tā augstums pēc 1969. gada rekonstrukcijas ir 29,1 metrs. 2005. gadā tornis renovēts un tā aizmugurē piebūvēts lifts. Interesanti zināt:  Torņa augšā atrodaties 346,7 metru augstumā virs jūras līmeņa./

Uzkāpšana kalnā nebija pārāk viegla, tāpēc daži kolēģi izvēlējās liftu, bet izturīgākie, protams, kāpa kājām. Kaut gan bija samērā apmācies, skats bija iespaidīgs.

 

Tartu mūs sagaidīja ārkārtīgi viesmīlīgi – Rātslaukumā uz skatuves meitene dziedāja dziesmu „Raudāja māte, raudāja meita”. Šim priekšnesumam sekoja ekskursija pa Tartu centru. Pēc Rātslaukuma apskatījām dažādus pieminekļus, tiltiņus, lielāko zīmogu pasaulē un atgriezāmies autobusā, kas mūs nogādāja viesnīcā. Tad mēs devāmies uz Zinātņu izklaides centru „AHHAA TEADUSKESKUS”, kas piedāvā saviem apmeklētājiem iepazīties ar mūsdienu zinātnes panākumiem, piedalīties jautrās nodarbībās, iegūt jaunas prasmes un vienkārši jautri pavadīt laiku, kā arī apmeklēt planetāriju. Sadalījušies 3 grupās, mēs piedalījāmies limonādes, šokolādes un ziepju izgatavošanas meistardarbnīcās. Daudziem visemocionālākais bija brīdis, kad pēc vairāku stundu cīņas izšķīlās cālītis.

 

Pēc AHHA centra apmeklējuma bija brīvais laiks, kad tie, kam bija vēl spēks, devās vēlreiz apskatīt pilsētu, bet citi varēja atpūsties konferenču zālē, kur apspriedām gūtos iespaidus, diskutējām par aktuālām norisēm un jauniem ceļamērķiem.

Nākamā diena mūs gaidīja ar brokastīm viesnīcā, kuras visi novērtēja kā ļoti labas. Tālāk bija jādodas uz Pjuhticas (Pihtices)  klosteriKuremē. Pirmais, ko varēja ievērot, ka tur bija ļoti sakopts. Tā kā bija Vasarsvētki, visu nevarējām ļoti labi izstaigāt un apskatīt, bet galvenos objektus redzējām. Tie, kuri gribēja, ielēja sev līdz ūdeni no svētā avota, kas paspēja, varēja arī iemērcēties pilnībā, jo uzskata, kas šis ūdens ir dziedniecisks.

/Pjuhticas Dievmātes aizmigšanas pareizticīgo sieviešu klosteris. „Pjuhtica” - ''Puuhtitsa'' igauņu valodā nozīmē ''svēta vieta'' jeb "svētais kalns". Leģenda stāsta, ka gani redzējuši spožu gaismu ozolu birzī un sievieti debeszilā mantijā. Viņi, nonākuši līdz birzij, atrada Dievmātes ikonu, vēlāk šajā vietā tika uzbūvēta kapela. Tagad klosterī ir sešas baznīcas un kapelas, ceļļu korpusi, svētceļnieku viesnīca, nespējnieku patversme, muzejs, saimniecības ēkas. Klosterī dzīvo 170 māsas, kas lasa un dzied dievkalpojumos, uzkopj dievnamus, izšuj svētkalpotāju tērpus, gatavo ēdienu, audzē dārzeņus, augļus, ogas un ziedus, uztur apmēram 20 govju ganāmpulku./

 

 

Turpmāk braucot autobusā, mūs pārsteidza diezgan spēcīgs lietus, kas mitējās brīdī, kad mums bija paredzēta fotopauze pie Alatskivipils.

Mūsu pēdējais ieplānotais objekts bija mežabrāļu sēta (Metsavenna). Tur saimnieks Meelis mums stāstīja par pēckara gadiem Igaunijā, kad daudziem patriotiem gadiem nācās slēpties no padomju varas, lai nosargātu neatkarīgās Igaunijas ideju. Vēlāk arī kāda mežabrāļa meita dalījās atmiņās par šiem grūtajiem laikiem. Tad saimnieks mūs noveda bunkurā, kas izveidots attiecīgi to laiku bunkuriem. Un tad nāca īpašais pārbaudījums – kandža „meža šalkas”, pēc kura mēs sajutāmies īpaši pacilāti un draudzīgi. Sekoja nelielas vakariņas (ar mizu vārīti kartupeļi ar mazsālītiem gurķīšiem (un vēl kandža, ko tur liegtiesJ) un dziesmas saimnieka ģitāras pavadībā. Tā kā priekšā vēl bija tāls ceļš, atvadījāmies no viesmīlīgā saimnieka un devāmies atceļā.

 

Vēl viens otrs piedzīvojums ceļā, anekdotes, un, lūk – mēs jau esam atgriezušies mājās. Atceroties un pārrunājot visu labo un jautro, gaidīsim nākamo gadu un jaunus iespaidus.

 

 

LAB „Enerģija” dalīborganizāciju organizētie pasākumi biedriem 2013.gadā

 

Latvijas elektrisko tīklu a/o

"Latvijas elektrisko tīklu Arodorganizācija" bija tas gods pārstāvēt LAB Enerģija komandu Latvijas Brīvo Arodbiedrības vasaras sporta spēlēs. Bija patiess prieks piedalīties labi organizētās un interesantās sporta spēlēs, kur sportiskās aktivitātes bija augstā līmenī. Tikai pateicoties LAB Enerğija priekšsēdētājas J.Stalidzānes līdzi jušanai pie sporta laukumiem un LAB Enerğija finansiālajam atbalstam, komandai izdevās sakoncentrēt visu enerğiju un iegūt 2013. gada LBAS vasaras sporta spēlēs godalgoto pirmo vietu.

Augustā "Latvijas elektrisko tīklu Arodorganizācija" divas komandas piedalījās LBAS organizētajā pludmales volejbola turnīrā, kura fināls norisinājās Liepājas rajona Bernātos. LAB Enerğija komandas kopvērtējumā ieguva pirmo un piekto vietu.

2013. gada nogalē notika Latvenergo koncerna darbinieku volejbola turnīrs, kurā "Latvijas elektrisko tīklu Arodorganizācija" komanda, par kuras eleganto izskatu rūpējās LAB Enerğija ieguva godpilno pirmo vietu.

"Latvijas elektrisko tīklu Arodorganizācija" 2013. gadā ir finansiāli atbalstījusi arodgrupu organizētos arodbiedrības kapacitātes stiprināšanas pasākumus. Pasākumi bija visdažādākie - kopīga zvejošana un zivju gatavošana, boulinga vakars, Pūres šokolādes ražotnes apmeklējums, Marka Rotko galerijas apmeklējums, Velna alas apmeklējums Lietuvā, Tallinas zinātnes centra apmeklējums Igaunijā un citi. "Latvijas elektrisko tīklu Arodorganizācija" arodkomiteja izvērtēs un apbalvos trīs labākos arodgrupu pasākumus pēc iesūtītajām fotogrāfijām. Pirmā vieta saņems veicināšanas naudas balvu.

 

A/o “Centrs”

Liela aktivitāte no biedru puses bija bērnu pasākumam pavasarī Jūrmalas bŗīvdabas muzejā (165 dalībnieki). Bērni noskatījas brīvdabas teātra izrādi pēc tam dzēra turpat uz vietas ugunskurā vārītu zāļu tēju, ēda kliņģeri un pīrādziņiem. Pasākuma noslēgumā bija pārgājiens līdz jūrai, kur pa ceļam arī bija dažādas erudīcijas aktivitātes, kā piemēram mīklu atminēšana vai mūsu floras un faunas atpazīšana. Jūras malā katram bērnam bija iespēja uzrakstīt savu lielāko vēlmi un palaist to  gaisā ar  balonu, kas  pildīts ar hēliju.

Apmeklējām Tartu tehniskās jaunrades centru  AHHAA (46 dalībnieki). Pa ceļam uz mājām uzkāpām arī Munameģa kalnā.

Liela piekrišana bija divu dienu  braucienam uz Nemūnas deltu- divi pilni autobusi (94 dalībnieki). Klaipēdas apskate, brauciens ar kuģīti pa Nemūnas deltu.  Noklausījāmies ļoti atraktīvu ornitologa stāstījumu par Nemūnas deltas putniem.

Rudenī braucienā uz Daugavpils teātri pat lielais 56 vietīgais autobuss nevarēja ietilpināt visus gribētājus. Daugavpili apmeklējam arī Rotko muzeju un cietoksni ar kafijas pauzi pa ceļam skaistā vietā pie Daugavas Liepkalnos.

 

Dienvidu reģiona a/o

Tika organizēts teātra apmeklējums 30 biedriem. Divu dienu ekskursija Lietuvā ap 90 biedru ar ģimenēm. Atpūtas organizēšana Usmā ap 50 biedru ar ģimenēm. Aktīva atpūta uz ūdens Jelgavā ap 100 biedriem ar ģimenēm. 8.martā apsveiktas 135 sievietes. Organizēts Jānu dienas pasākums ap 50 biedriem. Arodgrupās dažādi sporta (teniss, novuss, volejbols) un atpūtas pasākumi.

A/o „Termoelektrocentrāles”

1.Vasaras sporta svētki Klapkalnciemā.

2.Ģimenes ziemassvētku pasākumu organizēšana: Čaikovska klasiska jaunās skaņās- ledus šovu "Riekstukodis  21.gadsimts" apmeklējums.

3.Cinamon kino dāvanu kartes iegāde.

 

Austrumu reģiona a/o

Mēs atbalstam sporta un kultūras pasākumus arodgrupās. 2013.gadā 19.jūnijā ceļojām pa Latviju, 10-11.augustā ceļojām pa Igauniju (Tallina - Rakvere), atbalstam ST sporta svētkus, organizējam boulinga sacensības Rēzeknes, Ludzas, Preiļu un Krāslavas nodaļas biedriem un pensionāriem.

Mēs materiāli atbalstam pasākumus, ko organizē Lieldienās, Līgo, 18.novembrī un Ziemassvētkos. 2013.gadā bija organizēta Daugavpils cietokšņa apmeklēšana. Orgaznizējām Ziemassvētku eglīti Krāslavas, Ludzas, Preiļu un Rēzeknes bērniem. Organizējam Ziemassvētku svinēšanu un ekskursiju pensionāriem.

 

Ziemeļu reģiona a/o

Par tradīciju nu jau ir kļuvušas arodkomitejas organizētās zemledus makšķerēšanas sacensības, 2013. gadā tās noorganizējām uz Peipusa ezera. Lielākās aktivitātes tomēr notiek arodgrupās. Tā Cēsu un Piebalgas arodgrupas ar arodkomitejas finansiālu atbalstu jau vairākus gadus ir uzsākušas kopēju sporta svētku un ziemassvētku pasākumu organizēšanu. Nekustamo īpašumu apsaimniekošanas funkcija aizvadītajā gadā noorganizēja braucienu uz Tartu, apmeklējot AHHA centru, aviācijas muzeju, un 4D kinoteātri. Lielāki vai mazāki pasākumi notiek visās arodgrupās.

 

Ziemeļaustrumu reģiona a/o

Ar arodorganizācijas atbalstu Aiviekstes novusa komanda piedalās LR novusa čempionātā, viens čempionāta posms notiek Aiviekstē, izdevumus sedzot arodorganizācijai. Sporta inventāra iegāde t.s. novusa un galda tenisa galdi nodaļām. Sporta zāļu īre Jēkabpilī un Gulbenē, daļēji Aiviekstē un Pļaviņās. Ar arodorganizācijas atbalstu organizē Aiviekstes balvas izcīņu galda tenisā. Sniegts finansiāls atbalsts ST sporta spēļu organizēšanai arodbiedrības biedru nokļūšanai uz Rīgas maratonu.

Arodorganizācija daļēji finansēja Ziemassvētku vai Jaungada pasākumus nodaļu arodgrupās ( Ls 5,- uz katru arodbiedrības biedru), Sedz transporta izdevumus arodorganizācijas biedriem un dzīvesbiedriem nokļūšanai uz ST balli Rīgā.

 

Rietumu reģiona a/o

Teātri: Leo. Pēdējā bohēma; Trīs vīri kūrortā (Latvijas Nacionālais teātris), Amadejs, Marlēna (Dailes teātris). Ekskursijas: Kuršu kāpa (Saldus); Tulpes Lietuvā (Aizpute); Baskāju taka, Pūres šokolāde (pārvalde); pikets un ekskursija uz Ziemeļblāzmas pili; pensionāru ekskursija uz Likteņdārzu. Sports:Tele-2 velomaratons; 2 laivu braucieni; Vienības velobrauciens; ikgadējās februāra Vīru spēles Skrundā.

 
Uz Burtniekiem.
 

            Dienvidu reģiona arodkomitejas sēdē Revīzijas komisijas pr-tāja Linda Sakse ierosināja organizēt ekskursiju arodorganizācijas biedriem.

Dienvidu reģiona arodorganizācijas locekļi atbalstīja šo pozitīvo ieceri par ekskursiju un nolēma segt daļu no kopējām pasākuma izmaksām.

       Noorganizēt pasākumu apņēmās Linda Sakse.

Par galveno mērķi izvirzījām Dienvidu Reģiona arodorganizācijas biedru saliedēšanu un interesantu brīvā laika pavadīšanu.

        Un tā, 2011.gada 21.maijā agrā rītā devāmies pretī vasarai uz Burtnieku novadu.

Ekskursijā devās aktīvākie DR arodorganizācijas biedri, gan tādi, kuri jau ir ilggadēji biedri, gan tādi, kuri nesen kā iestājušies arodbiedrībā. Kopā ar ģimenes locekļiem pavisam salasījās 48 braucēji.

„Gluži kā senos laikos”, par kopīgo ekskursiju izteicās arodorganizācijas biedre Anita Vēliņa.

Priecīgs par iespēju piedalīties ekskursijā bija arī mūsu bijušais kolēģis un organizācijas biedrs, tagad pensionārs Jānis Zutis.

Laiks pagāja jautrās sarunās un pavisam drīz jau bijām Burtniekos.

Iepazināmies ar Burtnieku pils parku Burtnieku ezera krastā.

Tālāk ceļš veda uz Burtnieku zirgaudzētavu.

No ļoti interesantā stāstījumā uzzinājām, par vecāko zirgaudzētavu Latvijā, kas lepojas ar pasaules slavu ieguvušiem zirgiem un kur iespējams pārbaudīt savas jāšanas prasmes.

Iespēja apskatīt zirgu staļļus iepriecināja gan lielus, gan mazus. Šodien te ir ap 200 skaistu zirgu.

Un iespēju izjāt kādu aplīti izmantoja daudzi arodorganizācijas biedri ar saviem bērniem.

Tad devāmies ceļā uz z/s „Adzelvieši „ ,kur uzzinājām par kaņepju audzēšanu, kaņepju sviesta pagatavošanu, mājas saimnieks pēc profesijas vēsturnieks pastāstīja par mājas seno vēsturi un kaņepju audzēšanas pirmsākumiem.

Noguruši no karstās saules varējām atpūsties klēts telpās, kur mūs sagaidīja balti klāti galdi, liepziedu tēja ar medu un kaņepju sviesta degustācija.

 Klausījāmies saimnieka tautas dziesmas no Latvju dainām par kaņepītēm un vienojāmies kopīgā dziesmā.

Tālāk ceļš veda uz z/s „Vildēni”. Te nu bija prieki arī pašiem mazākajiem, jo apskatīt varēja gan Ziemeļāfrikas melnos strausus, pāvus, pīles, tītarus, zaķus , Šetlandes ponijus un kazas, Krievijas aitas, un pat lapsiņu pašas mājā. Jauki bija redzēt tik daudz dažādu dzīvnieku vienviet un saimnieku lielo mīlestību jeb savu sirdshobiju.

    Bet kā pēdējo atstājām z/s „Dulbeņi”. Par izbrīnu mums, tuvākie kaimiņi nezināja, kur ir „Dulbeņi”. Bet mēs atradām un kopā ar saimnieci bridām cauri ziedošai pieneņu pļavai uz mežu, kur iepazināmies ar Šitake sēņu audzēšanu. Tās cēlušās no Japānas un simbolizējot veselību un veiksmi. „Šitake sēnes ir lielisks produkts veselības un darba spēju saglabāšanā”, stāstīja saimniece.

 Mums bija iespēja nodegustēt gan kaltētas Šitakē sēnes, gan arī svaigas.

Iespēju iegādāties šo veselīgo produktu izvēlējās daudzi arodorganizācijas biedri, arī es.

Ar ļoti pozitīvām emocijām devāmies mājupceļā.

Arodorganizācijas biedri bija apmierināti ar kompakto un tematisko ekskursiju un izteicās ieviest tradīciju – periodiski rīkot šādas tematiskās ekskursijas.

Dienvidu Reģiona arodorganizācijas arodkomiteja ņems vērā arodbiedrības biedru vēlmes un izteiktos ierosinājumus. Arodkomitejas sēdē tiks apspriests par iespējām finansiāli atbalstīt ekskursiju organizēšanu tuvākajā nākotnē.

    Nemaz nav jādodas tālu, lai gūtu pozitīvas emocijas, jo tepat mūsu dzimtajā zemē ir tik daudz ko redzēt un iepazīt.

 

DR arodorganizācijas

Arodkomitejas  vārdā

Kristīne Trauliņa
Vaļņu iela 32, 410.ist., Rīga, LV-1050
Tālrunis: +371 29427898
abolins@energija.lv